Chemické programy

 

Nabízíme vám ke stažení jednoduché, užitečné a malé prográmky, jejichž výhodou je to, že je nemusíte instalovat. Podrobnosti a informace o nových verzích najdete na domovských stránkách (viz odkazy). Programy jsou otestovány a jsou funkční, případné problémy souvisejí s nastavením vašeho počítače. Pokud si chcete program nejdříve uložit na disk a ne jej přímo spouštět, klikněte na odkaz s ikonkou diskety pravým tlačítkem myši a vyberte "Uložit cíl jako..." (platí pro uživatele InternetExploreru).
 

Molar Weight Calculator

Potřebujte neustále počítat molární hmotnosti a už vás to věčné hledání v tabulkách a počítání nebaví? Máme pro vás ideální rešení od chytré české hlavičky z Berouna. Molar weight calculator je nezbytným vybavením na počítači každého chemika (pokud jste si ovšem už něco podobného nenaprogramovali sami). Uživatelsky přívětivé, nadmíru jednoduché a rychlé ovládání. O novou verzi si můžete napsat autorovi (kontakt je v nápovědě programu), ke stažení by měla být přístupná i na stránce firmy SNAIL.
download mw.exe, 24 kB
 

Molar fragment calculator

Molecular Fragment Calculator vám ušetří spoustu času při vyhodnocování hmotnostních spekter. Velice jednoduchý prográmek s intuitivním ovládáním. Po zadání hmotnosti fragmentu a hodnoty tolerence získáte všechny možné kombinace zvolených prvků (počet těchto kombinací lze omezit zadáním minimálního resp. maximálního počtu atomů konkrétního prvku ve fragmentu). Tip na závěr - potřebujete prvek, který v seznamu není? Stačí, když změníte hmotnost nějakého atomu, který nepotřebujete (např. místo hmotnosti sodíku si dáte selen). Pozor, tato hodnota zůstane uložena!
download Mfcalc.exe, 192 kB
 

Molar Mass Calculator

Program pro výpočet nejen molární, ale i exaktní a procentuelní hmotnosti.
download MMCalc.exe, 35 kB
 

ACD/Spec Viewer

ACD/Spec viewer je prohlížeč infračervených, Ramanových, hmotnostních a NMR spekter. Umožňuje snadné zkopírování spektra jako obrázku a jeho vložení do textu. Podporuje celou řadu funkcí (podobně jako Mestrec - viz níže). Nejnovější verzi, podrobnosti a návod naleznete na domovské stránce ACD Labs. V případě, že vám program nebude po rozbalení archívu fungovat, budete jej muset nainstalovat (instalaci stáhnete z již zmíněné www stránky).
download acdspec.zip, 3,3 MB
 

MestRe-C

MestRe-C slouží k prohlížení a zpracovávání 1D NMR spekter, nabízí širokou škálu funkcí, např. možnost provedení fázové korekce, baseline korekce, integrace, píkování, simulace spekter a mnohé další. Pokud vás zajímaji podrobnosti o tomto programu, můžete navštívit jeho domovskou stránku. MestRe-C je freeware (můžete jej tedy používat, aniž by jste za to museli platit nebo museli trpět jiná omezení - jedná se o plně funkční verzi), registrace je dobrovolná a bezplatná. Program je bez problémů funkční pod Windows 95/98/NT/2000, umožňuje otevření a následné zpracování dat z řady spektrometrů (Bruker, Varian, Nikolet, JEOL).
download mestrec23.exe, 1,65 MB
 

MestRe-C 2D

MestRe-C 2D slouží (jak sám název napovídá) ke zpracování dvoudimensionálních NMR spekter. Ovládání je v podstatě velmi podobné předchozímu programu, detaily včetně např. manuálu naleznete opět na stránkách MestRe-C.
download mestrecnd.exe, 1,01 MB